Evde Boya Yapmanın Tam Vakti: Pratik Boya Uygulamaları

İçe dönüş süreçleri bizlere nelerden keyif alıp neleri yaşamımızdan eksiltmemiz gerektiğini anlamamıza yardımcı olarak bizlere rehberlik eden süreçlerdir. Bizler de bu sene bahar aylarını içimize dönerek karşılayacağız gibi görünüyor. Peki bunca vakti evlerimizde geçirirken, yaratıcılığımızı kullanarak yaşadığımız yere de katkıda bulunmak istemez miyiz?

 

Yaşam alanlarımızda geçirdiğimiz zaman maksimum seviyedeyken yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de kuşkusuz evde boya yapmak olacak. Boyanın ve renklerin dinginleştirici etkisinin yanı sıra, duvarları fırçalamayla beraber fiziksel hareket alanımız genişleyecek, yaratıcılığımız da bu sürece eşlik edecek. Ev dekorasyonuna kendi yorumunu katmak isteyenler için pratik boya uygulama alanlarından bazıları, televizyon ünitesi arkası ve yeni alınmış gibi olacak eski sandalyelerle mutfak dolapları.

 

TV Ünitesi Arkası Boyama

 

TV Ünitesi Arkası Boyama

 

Yaşam alanlarımızda en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan, ‘televizyon karşısı’ diye adlandırdığımız alanlar, aynı zamanda oturma odası ve salonlar olduğundan en çok kullandığımız, göz göze geldiğimiz alanlardır. Sık kullanımından dolayı estetik ve uyumlu görünmesi önemli olan TV ünitesi duvarına yapılabilecek birçok uygulama vardır.

 

Mermer duvar paneli, ahşap içine oturtma, alçıpan uygulamaları, ışık oyunları gibi ilgi çekici fikirler olmasına karşın, göz alıcı bir duvar boyası ile sade ve minimal bir duruş elde etmeniz mümkün. Televizyonun bulunduğu noktada duvardan daha farklı bir renk kullanırsanız, odağı bularak direkt olarak alana vurgu yapabilirsiniz. Çerçeve yapmak da bu amaçla tercih edilen yöntemlerden biridir.

 

TV ünitesinin tasarımı, duvarınızın rengi ve alandaki mobilyaların rengi, arka duvarın rengiyle uyumlu ve tamamlayıcı olacaksa dikkat etmeniz gereken, mat görünümlü duvar  boyaları tercih etmek ve mümkünse natürel tonlara yönelmeniz mükemmel sonucu verecektir.

 

Mutfak Dolabı Boyama

 

Mutfak Dolabı Boyama

 

Evde boya yapmak dediğimizde en çok akla gelenlerden biri de kuşkusuz ahşap mutfak dolapları olacaktır. Mutfak dolabı boyama, kulağa zahmetli ve ustalık gerektiren bir iş gibi gelse de, eğlencelidir ve püf noktaları oldukça basittir. Bunlardan ilki, doğru renge karar vermek, ikincisi de, hangi tip boyayı kullanacağınıza karar vermek. Renk seçiminde karar verirken mutfak duvarlarınız ve setinizin rengiyle uyumlu bir renk seçimi yaparsanız, bütünlük sağlar ve hoş bir görünüm elde edersiniz. Aykırı renkler her ne kadar eğlenceli olsa da ton geçişleri yapmak daha garanti bir yöntemdir.

 

Boya seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylar mutfakların ısı, kimyasal ve kirlenmeye açık alanlar olması ve bu nedenle klasik ahşap mobilya boyamaktan daha fazla özen gerektirmesidir. Ahşaplara akrilik, poliüretan, selülozik ve su bazlı sistemlere uygulanan boyalar uygulanır ve mutfak dolabı boyama gibi teknik uygulamalar, boya sonrası ekstra bakımı beraberinde getirir. Koruyucu ve dayanıklı olması için önerimiz, boyanın ömrünü uzatacak vernik uygulamaları. Poliüretan Ahşap Bariyer, mobilyanızda renk değişiminin önüne geçerken aynı zamanda yağ veya reçine kaynaklı yüzey bozukluklarını da önleyecektir.

 

Ahşap Sandalye Boyama

 

Ahşap Sandalye Boyama

 

Yemek masanızı baştan yaratmak veya okuma köşenize cool bir hava katmak istiyorsanız, yukarıda az önce bahsettiğimiz ince ustalık gerektiren mobilyalardan biri de sandalyelerdir. Ahşap sandalye boyama, mevcuttaki rengi değiştirmeye karar verdikten sonra bazı teknik uygulamalar gerektirir. Öncelikle boyayacağımız yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için zımpara işlemi yapılmalı ve sonrasında bir kat astar boya uygulanmalı. Astar boya ile uygulayacağınız boyanın dayanıklılığını artırırken, önceki yüzeyde kalan boyadan da kurtulmuş olacaksınız.

 

Boya seçimi olarak öncelikle ahşabın cinsine uygun olacak şekilde boya seçimi yapmalısınız. Eğer kolay kurumasından yanaysanız, su bazlı akrilik boya tercih edebilirsiniz. Boyanın kurumasını bekledikten sonra dilerseniz ikinci kat boyayı uygulayabilir veya boyanızın renk yoğunluğunun yeterli olduğunu düşünüyorsanız, uygun vernikle mobilyanızın dayanıklılığını artırabilirsiniz. Son olarak, sandalyelerin ömrünü uzatmak için direkt güneş ışığından, ve nemli ortamlardan uzak tutmanızı öneririz.

Paylaş

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.